10 lecie Zakrzewiaków

… „Jesteśmy zespołem ludowym, lecz nie zaściankowym. Staramy się łączyć to, co stare z nowym” … 19 czerwca br. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zakrzewiaki” w licznym gronie gości i nie tylko lokalnych sympatyków obchodził aluminiowy, zwany też cynowym, jubileusz 10-lecia istnienia.

Biologiczną matką jest dyrektor szkoły, Ewa Bartel. Rodzice chrzestni to wójt Sławomir Białkowski i sekretarz Urzędu Gminy Marzanna Nosowska. Są jeszcze bardzo ważni rodzice zastępczy, od strony artystycznej: choreograf Grażyna Magiera oraz muzyk i akompaniator Lucjan Krzysiek. Działając pod taką kuratelą, na pewno o sukcesy łatwiej.

Jubileusz stał się świętem szkoły oraz gminy Zakrzew. Bohaterami były zaś małe i duże „Zakrzewiaki”, które wytańczyły i wyśpiewały w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie 10-letnią historię zespołu. Dzieci najmłodsze, w lnianych strojach symbolizujących początki, wykonały kujawiaka. Starsze grupy w strojach ludowych radomskich i szlacheckich odtańczyły poloneza. Był krótki występ chóru, śpiew oraz prezentacje oberka i polki. Brawurowy pokaz umiejętności dały cztery członkinie – dziś Radomskiej Orkiestry „Grandioso”, a wcześniej „Zakrzewiaków”. Całość artystyczną zakończył pokaz składanki, na którą złożył się polonez i …hip – hop.

Jak na urodziny przystało, nie mogło obejść się bez życzeń i prezentów. Członkowie zespołu obdarowani, sami też wręczyli symboliczne serduszka rodzicom w dowód wdzięczności za pomoc. Zresztą koncert jubileuszowy przebiegał pod hasłem „Rocznice świętujemy  - Rodzicom Dziękujemy”.

Spotkanie na taką okoliczność mogło zakończyć się tylko według tradycyjnego scenariusza: odśpiewaniem sto lat, wspólną pamiątkową fotografią i słodkim poczęstunkiem tortem, jakiego w Zakrzewie dawno nie było!